Joomla 1.5.5

Následující návod Vás provede instalací CMS Joomla na serverech Inhosting.cz.

Stažení programu

Nejdříve je nutné na adrese http://www.joomla.org/download/ stáhnout instalační balíček ve verzi Joomla 1.5.5 Full Package. V této řádce klikněte na tlačítko "ZIP".

Rozbalení archivu

Na Vašem PC si připravte adresář do kterého stažený archiv rozpakujte. Adresářová struktura by měla vypadat takto:

adresarova struktura

Instalace české lokalizace

Na této adrese najdete přehled všech lokalizačních balíčků pro Joomlu. V našem případě si vybereme balíčky pro verzi 1.5.3 a stáhneme oba balíčky cs-cz_joomla_1.5.3_site.zip a cs-cz_joomla_1.5.3_admin.zip. Soubory nerozbalujte.

Zapnutí čistých URL

Pro využití čistých url v CMS Joomla je nutné provéct dodatečnou úpravu souboru htaccess.txt. Je nutné nahradit řádek "#RewriteBase /" za "RewriteBase /". Tento řádek se nachází skoro na konci souboru. Po této úpravě soubor přejmenujte na ".htaccess".

Přenesení na server

Pro přenos je možné použít Váš oblíbený FTP klient nebo například zabudovaný v Total Commanderu. Jako server/host vyplňte "ftp.vašedoména.cz". Uživatelské jméno je "název.vašedoména.cz" a heslo, které jste zadali při vytváření FTP účtu přes administraci. Celý rozbalený archiv zkopírujte do adresáře www na serveru. Pro provoz Joomly na jiné subdoméně vytvořte vedle adresáře www nový, do kterého zkopírujte archiv. Joomla potom bude přístupná přes http://název.vašedoména.cz.

Vytvoření MySQL databáze

V administraci v sekci Databáze vytvořte MySQL databázi s kódováním "utf8_czech_ci". Jako název zadejte například joomla_vašedoména_cz. Její přihlašovací údaje si poznamenejte.

Webová instalace

Nyní se pustíme k samotné instalaci CMS Joomla. Otevřete internetový prohlížeč na adrese http://vašedoména.cz nebo při provozu na subdoméně na http://název.vašedoména.cz.

Webová instalace - krok č.1

Na této stránce vyberte požadovaný jazyk instalace a klikněte na tlačítko "Další".

vyberte jazyk

V tomto kroku není potřeba nic nastavovat. Pokračujte tedy kliknutím na "Další".

kontrola

Potvrzení licence GPL. Pokračujte po kliknutím na "Další".

licence

Webová instalace - krok č.2

Jako typ databáze vyberte "mysqli". Jménno hostitele zvolte "mysql". Do položek uživatelské jméno, jméno databáze a heslo vyplňte údaje z Vámi předem připravené databáze.

databaze

Zde také není potřeba nic nastavovat. Klikněte na "Další".

ftp

Webová instalace - krok č.3

Zde je vyplňte název webu. Název se dá měnit i po nainstalování. Vyplňte ještě údaje admina. Pro instalaci ukázkových dat klikněte na "Nainstalovat ukázková data". Do CMS se tímto vloží různé kategorie a články tak, aby systém nebyl z počátku úplně prázdný. Tato volba se hodí pro začátečníky.

nastaveni

V tomto kroku je nutné smazat nebo přejmenovat složku "installation" v hlavním adresáři Joomly na serveru. Přihlašte se tedy na FTP účet a tuto akci proveďte. Pro pokračování klikněte na "Správce".

ukoncit

Webová instalace - krok č.4

V následujících krocích se budeme věnovat instalaci české lokalizace a zapnutí čistých url.

Zde jako uživatelské jméno vyplňte "admin" a heslo zvolené při instalaci.

login

Po přihlášení klikněte na "Extensions" a poté na "Install/Uninstall".

install menu

Kliknutím na vybrat se otevře dialog pro výběr souboru s lokalizací. Vyberte tedy soubor s názvem "cs-cz_joomla_1.5.3_site.zip" a klikněte na "Upload file & install". Totéž opakujte pro soubor "cs-cz_joomla_1.5.3_admin.zip".

extension manager

Webová instalace - krok č.5

V menu klikněte na položku "Extensions" a "Language manager".

language manager

Vyberte jazyk "Czech" a klikněte na "Default". Tímto zvolíte češtinu jako primární jazyk. Toto udělejte pro obě záložky "Site" a "Administrator".

select language

Webová instalace - krok č.6

V tomto kroku se budeme věnovat zapnutí čistých url.

V menu "Uživatelská část" vyberte "Globální nastavení".

globalni nastaveni

Přepněte přepínač "URL přátelské k vyhledávačům (SEF)" do polohy "Ano". Přepínač "Použít Apache mod_rewrite" také přepněte do polohy "Ano". Pro potvrzení klikněte na "Použít" a poté na "Uložit".

sef

Kliknutím na "Odhlásit" se odhlásíte z administrátorské části Joomly. Uživatelskou část můžete poté vidět na adrese http://vašedoména.cz nebo při provozu na subdoméně na http://název.vašedoména.cz.

Inhosting.cz (www.inhosting.cz) Copyright © 2024
Pylons POWERED